Ο Διευθυντής και ο σύλλογος Διδασκόντων του Εσπερινού Γυμνασίου με Λ. Τ. Μύρινας συγχαίρουν τη Βρετού Ελένη, απόφοιτο της Δ΄ τάξης του Λυκείου, για την εισαγωγή της στο τμήμα Επιστημών προσχολικής αγωγής και εκπαιδευτικού σχεδιασμού του Πανεπιστημίου Αιγαίου ( Ρόδος ). Η προσωπική επιτυχία της αντανακλά, πρωτίστως, την άοκνη προσπάθεια που κατέβαλε την περίοδο της μαθητείας της, αλλά συγχρόνως μας θύμισε ότι η υπέρβαση των δυσκολιών καθίσταται εφικτή, όταν επιλέγει κάποιος ορθά ανάμεσα σε αγαθά που διαθέτουν σπουδαιότητα, όπως εν προκειμένω η γνώση και η μόρφωση.

Η επιλογή της, επίσης, να φοιτήσει στο Εσπερινό σχολείο αποδείχθηκε μία άριστη επιλογή δεδομένου ότι πραγμάτωσε τον κύριο σκοπό της εσπερινής εκπαίδευσης: τη δυνατότητα δηλαδή κάθε μαθητή - μικρού ή μεγάλου- να αποκτήσει μία σταθερή και κατασταλαγμένη διάθεση για περαιτέρω εξέλιξη της προσωπικότητας, ώστε με οδηγό το εκπαιδευτικό αγαθό να πετύχει τους στόχους που οραματίζεται. Υπό τις σκέψεις αυτές ευχόμαστε στην Ελένη καλή φοιτητική ζωή και καλή σταδιοδρομία, ευελπιστώντας ότι το πρώτο παράδειγμα θα βρει άξιους μιμητές.

Ο Διευθυντής                                                           Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Μαζί με τον Διευθυντή, Ρηγόπουλο Νίκο (στο άλλο άκρο) και τους απόφοιτους, πλέον, της Δ΄ Εσπερινού. Τα πρόσωπα των αποφοίτων μας ξεχωριστά, ιδιαίτερα - και από διαφορετική αφετηρία κινούμενα - συναντήθηκαν σε μία κοινή πορεία με δυναμισμό και αξιοπρέπεια που συνοψίζεται στο εξής απλό: βουλητική ενέργεια για μάθηση και εκπαίδευση, η οποία δεν προέρχεται τόσο από κάποια συμβατική αναγκαιότητα όσο από τη διάθεση για μία υπαρξιακή αναζήτηση και έναν επαναπροσδιορισμό της προσωπικότητάς τους. Αυτή η επιθυμία για γνώση κινητοποιεί, ιδίως στα ενήλικα άτομα, ένα εκστατικό στοιχείο το οποίο γεννά και εκπορεύει την απαιτούμενη ενέργεια προς υπέρβαση κάθε δυσκολίας. Αν, μάλιστα, το συνδυάσει κάποιος με το γεγονός ότι είναι προϊόν ελεύθερης επιλογής, τότε, πράγματι, το όλο εγχείρημα σηματοδοτεί σπουδαίο κατόρθωμα. Η προσωπική μας ελάχιστη συμβολή υπήρξε ο σεβασμός σε αυτή την προοπτική όχι μόνο από επαγγελματική υποχρέωση, αλλά κυρίως υπό του πνεύματος της κατανόησης και της αγάπης. Εύχομαι από καρδιάς στην Ειρήνη, στη Ζαφειρώ, στην Ελένη, στην Κατερίνα, στην Ενεράϊντα και στον Παναγιώτη ό,τι πιο εκλεκτό σε προσωπικό, οικογενειακό και επαγγελματικό επίπεδο, πέραν φυσικά των αυτονόητων συγχαρητηρίων και επαίνων!