Στις 27/10/2022 το Εσπερινό Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Μύρινας επέδωσε αριστεία προόδου και βραβεία στους αριστεύσαντες μαθητές του σχολικού έτους 2021-22. Βραβεύθηκαν οι κάτωθι μαθητές:

Βραβεία προόδου:

1. Μπάτσου Ανθιά
  2. Βαρβαρίγος Παναγιώτης
  3. Νανάϊ Ενκελέντα
  4. Μπουνάς Αντώνιος
  5. Παρίσης Χρυσοβαλάντης

Αριστεία προόδου:

1. Μπάτσου Ανθιά
  2. Βαρβαρίγος Παναγιώτης

Επίσης, με αριστείο προόδου βραβεύτηκε η Μπρούμη Ιουλία, για την επίδοση της το σχολικό έτος 2020-2021

Ακολούθησε σχολική εορτή προς τιμήν της επετείου του μεγάλου ΟΧΙ του 1940, την οποία οργάνωσε ο καθηγητής του σχολείου κ. Χρήστος Πάτσης.

Ετήσια Έκθεση Εσωτερικης Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας για το σχολικό έτος 2021-2022. Η έκθεση εδω.

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, η καθηγήτρια του Εσπερινού Γυμνασίου με Λ.Τ. Μύρινας, Πανάκογλου Μαρία , ανέλαβε μια ενημερωτική δράση με σκοπό την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση και την ανάδειξη καλών πρακτικών στο πεδίο της ειδικής αγωγής και της ενταξιακής εκπαίδευσης.

Συγκεκριμένα η ενημερωτική δράση αφορά:

Α)Τα δικαιώματα των παιδιών με αναπηρία,

Β)Την αναγκαιότητα επίδειξης σεβασμού στη διαφορετικότητα

Γ) Τις δυνατότητες προαγωγής ίσων ευκαιριών στη μάθηση.

1670834474426569

167086635517853

167086635518702

Επίσκεψη στην Καρατζάδειο βιβλιοθήκη της Μύρινας πραγματοποίησε την Πέμπτη, 11 Μαΐου 2023, τμήμα της Β΄ λυκείου του σχολείου μας για τις ανάγκες του εκπαιδευτικού προγράμματος «Όψεις της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς της Λήμνου». Οι μαθητές πληροφορήθηκαν από τη βιβλιοθηκονόμο κ. Χριστίνα Κατρακάζου το ιστορικό του ιδρύματος «Καρατζά» και ξεναγήθηκαν στη συλλογή των παλιών εφημερίδων της Λήμνου και στις ενότητες των ιστορικών και λογοτεχνικών βιβλίων. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον εκδήλωσαν για τη συλλογή που αφορά στην ιστορία της ίδιας της Λήμνου και στην πολιτιστική κληρονομιά του νησιού. Οι μαθητές Παύλος Αντώναρος, Λέτα Νανάι και Σοκόλ Σελάμι συνοδεύτηκαν στην επίσκεψη από την υπεύθυνη του προγράμματος φιλόλογο Μελίνα Γραμματικοπούλου.

Το Εσπερινό Γυμνάσιο με Λ.Τ. Μύρινας στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού πολιτιστικού προγράμματος «Διαφημίζοντας τη Λήμνο», παρευρέθηκε με χαρά την Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2023, στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο κινηματοθέατρο Μαρούλα με τίτλο Ένα Όνειρο, Ένα Μουσείο, Ένας Δρόμος. Χρήστος Μπουλώτης Ο Παραμυθάς.

Μέσα από την εκδήλωση οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη ζωή και το έργο του Χρήστου Μπουλώτη. Το Μουσείο Παιδικού Παιχνιδιού και Βιβλίου αποτελεί την «κιβωτό» που διασώζει την πολύτιμη σε εκθέματα συλλογή του αρχαιολόγου και συγγραφέα Χρήστου Μπουλώτη που γενναιόδωρα προσέφερε στην ιδιαίτερη πατρίδα του.