Στις 29/1/2021, στους χώρους του Εσπερινού Γυμνασίου με Λυκειακές Τάξεις Μύρινας, πραγματοποιήθηκαν εορταστικές εκδηλώσεις για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα Ελληνικά Γράμματα. Το πρόγραμμα της εκδήλωσης, που είχε διάρκεια 2 διδακτικές ώρες, σύμφωνα με τις οδηγίες της εγκυκλίου Φ1/6883/ΓΔ4 /21.01.21 του ΥΠΑΙΘ ήταν το κάτωθι:
1. Χαιρετισμός του Διευθυντή του Σχολείου κ. Ρηγόπουλου Νικολάου (ΠΕ03)
2. Χαιρετισμός και προλόγιση της εορτής από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Λήμνου & Αγ. Ευστρατίου κ.κ. Ιερόθεο
3. Οργάνωση και παρουσίαση της εορτής από τον Φιλόλογο του Σχολείου κ. Πάτση Χρήστο (ΠΕ02)
4. Ερωτήσεις, παρεμβάσεις των συμμετεχόντων (συναδέλφων & μαθητών) στο πλαίσιο ελεύθερης εκπαιδευτικής συνομιλίας.

Η εορτή, λόγω των μέτρων για την πανδημία Covid-19, πραγματοποιήθηκε μέσω τηλεδιάσκεψης στην πλατφόρμα Webex.