Τη χαρά να ενημερωθούν για την πολιτιστική κληρονομιά της Λήμνου είχαν στις 16 Δεκεμβρίου 2022 οι μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου με λυκειακές τάξεις Μύρινας. Την ενημέρωση ανέλαβε ο Γιώργος-Ραφαήλ Γιαννέλης, φιλόλογος, λαογράφος και εξωτερικός συνεργάτης της MedINA, ο οποίος στην εισαγωγική αυτή συνάντηση με τους μαθητές ανέλυσε τις οικονομικές και κοινωνικές παραδόσεις και ιδιαιτερότητες του νησιού και κατέδειξε την πολιτιστική αξία της λημνιακής μάντρας. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Όψεις της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς της Λήμνου» που εκπονεί το σχολείο με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους κκ. Νικόλαο Ρηγόπουλο, Μελίνα Γραμματικοπούλου και Κυριάκο Βατό.