Μία ακόμη δράση για τη διαφύλαξη της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς του νησιού μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές του Εσπερινού γυμνασίου και λυκείου Μύρινας. Το σχολείο μας επισκέφθηκε εκ νέου τη Δευτέρα 3 Απριλίου 2023 ο κ. Ραφαήλ Γιαννέλης, φιλόλογος και λαογράφος, στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών σεμιναρίων που πραγματοποιεί στα σχολεία της Λήμνου το Μεσογειακό Ινστιτούτο για τη Φύση και τον Άνθρωπο (MedINA) και του πολιτιστικού προγράμματος του σχολείου μας «Όψεις της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς της Λήμνου».

Με την ενεργό σύμπραξη των αγροτοκτηνοτρόφων μαθητών του σχολείου μας ο κ. Γιαννέλης κατέδειξε την ιδιαιτερότητα στα στάδια παρασκευής του παραδοσιακού μελίχλωρου τυριού, το οποίο ανακηρύχθηκε πρόσφατα ως στοιχείο της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Ελλάδας υπό την αιγίδα της UNESCO, και τη στενή σύνδεσή του με τη διατροφική παράδοση των κατοίκων της Λήμνου.

Θερμές ευχαριστίες οφείλονται αρχικά στον κ. Γιαννέλη και στο Μεσογειακό Ινστιτούτο για τη Φύση και τον Άνθρωπο (MedINA), που ευαισθητοποιούν τους μαθητές και τους προτρέπουν στην προστασία της πλούσιας πολιτιστικής κληρονομιάς της Λήμνου. Ευχαριστίες αποδίδονται και στους μαθητές του σχολείου Παναγιώτη Μαμαλίκο και Αντώνη Μπουνά για την πρόθυμη συμβολή τους στα στάδια της τυροκόμησης.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος,

Μελίνα Γραμματικοπούλου, Κυριάκος Βατός και Νικόλαος Ρηγόπουλος