Επίσκεψη στην Καρατζάδειο βιβλιοθήκη της Μύρινας πραγματοποίησε την Πέμπτη, 11 Μαΐου 2023, τμήμα της Β΄ λυκείου του σχολείου μας για τις ανάγκες του εκπαιδευτικού προγράμματος «Όψεις της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς της Λήμνου». Οι μαθητές πληροφορήθηκαν από τη βιβλιοθηκονόμο κ. Χριστίνα Κατρακάζου το ιστορικό του ιδρύματος «Καρατζά» και ξεναγήθηκαν στη συλλογή των παλιών εφημερίδων της Λήμνου και στις ενότητες των ιστορικών και λογοτεχνικών βιβλίων. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον εκδήλωσαν για τη συλλογή που αφορά στην ιστορία της ίδιας της Λήμνου και στην πολιτιστική κληρονομιά του νησιού. Οι μαθητές Παύλος Αντώναρος, Λέτα Νανάι και Σοκόλ Σελάμι συνοδεύτηκαν στην επίσκεψη από την υπεύθυνη του προγράμματος φιλόλογο Μελίνα Γραμματικοπούλου.